Jak poradzić sobie z bólem zęba?

Ból zęba jest wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem – zwykle świadczy o rozwoju stanu zapalnego, rozwiniętej próchnicy, może także towarzyszyć wyżynaniu się zębów (szczególnie ósemek). Wizyta u stomatologa z dnia na dzień nie zawsze jest możliwa, dlatego warto uśmierzyć dolegliwości lekami przeciwbólowymi.


Jakie leki przeciwbólowe zażywać przy bólu zęba?


Najczęściej stosowanym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol uznawany za bezpieczny środek. Mogą go przyjmować również kobiety ciężarne. Maksymalna dawka dobowa leku to 4000 mg, jednorazowo zaleca się zażywać 500-1000 mg. Alternatywą dla paracetamolu jest ibuprofen, który może być przyjmowany w maksymalnej dawce dobowej wynoszącej 1200 mg. Tabletki na ból zęba z ibuprofenem mają jedną zaletę więcej niż paracetamol – działają nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie. Na silny ból zęba sprawdzi się także pyralgina, która podobnie jak ibuprofen łagodzi stan zapalny. Maksymalna dawka dobowa leku to 3 g, przy czym jednorazowo nie zaleca się przekraczania 1 g.


Inne metody łagodzenia bólu zęba


Alternatywą dla tabletek na ból zęba mogą być płukanki jamy ustnej przyrządzane z naparu z rumianku lub szałwii, które działają antyseptycznie i ściągająco. Działanie przeciwbólowe wykazują również goździki, które należy żuć przez kilka minut. Jeżeli w zębie jest dziura, można spróbować w niej umieścić gazik nasączony olejkiem godźikowym – należy jednak pamiętać, że wszystkie metody łagodzenia bólu działają jedynie doraźnie i nie mogą zastąpić wizyty u stomatologa.

ekologin

Add your Biographical Info and they will appear here.