leki przeciwwymiotne- jak działają?

Leki przeciwwymiotne powinny być zażywane w sytuacji, gdy pozostałe sposoby na wymioty są nieskuteczne. Należy przyjmować je ostrożnie, stosując się do  informacjami dołączonych do ulotki. Co podawać przy wymiotach u dorosłych, a co u dzieci? Które leki na nudności są najskuteczniejsze? Okazuje się, że preparaty można podzielić na kilka kategorii.

Lek na wymioty a przyczyna problemu

Zarówno u dzieci, jak i dorosłych wymioty mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Zwykle są spowodowane zakażeniem układu pokarmowego przez wirusy (rotawirusy) lub bakterie. Mogą to być także zatrucia pokarmowe lub objaw chorób przewlekłych. Wymioty mogą być również skutkiem nadużywania alkoholu, głodzenia się, przyjmowania niektórych leków, ciąży czy podróżowania samochodem lub statkiem.

Jakie wyróżniamy leki na wymioty?

 Można wyróżnić kilka grup środków przeciwwymiotnych, w tym leki przeciwwymiotne bez recepty oraz przepisywane przez lekarza. Co na mdłości pomaga? Oto najpopularniejsze leki:

 – pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego – stymulują czynność górnego odcinka przewodu pokarmowego, a jednocześnie zamykają zwieracz wpustu żołądka;

– dopaminolityczne – neuroleptyki lub pochodne butyrofenonu;

– benzodiazepiny – silny  lek przeciwwymiotny, który pomaga w leczeniu wymiotów wywołanych chemioterapią, 

– antagoniści receptorów serotoninowych – działają na receptory serotoniny znajdujące się w ośrodkowym układzie nerwowym;

– przeciwhistaminowe – przeciwdziałają wymiotom spowodowanym przez zaburzenia błędnika czy ciążę,

– kannabinoidy – działają na receptory kannabinoidowe, aplikowane podczas choroby nowotworowej,

 – glikokortykosteroidy – mechanizm ich działania nie jest do końca znany, ale są skuteczne w terapii cytostatykami;

 – cholinolityki – zatrzymują receptory muskarynowe (stymulowane są przez acetylocholinę), pomocne w leczeniu objawów zaburzenia funkcji błędnika.

 To co na wymiotowanie pomaga zależy przede wszystkim od przyczyny nudności. Warto jednocześnie pamiętać, że co jest odpowiednie dla dorosłych nie zawsze pomaga najmłodszym, dlatego lek przeciwwymiotny dla dzieci powinien być zaakceptowany przez pediatrę.

ekologin

Add your Biographical Info and they will appear here.