Lek na uspokojenie – kozłek lekarski

Kozłek – zioło na spokojny sen

Waleriana inaczej zwana kozłkiem lekarskim jest to bardzo często stosowane zioło na zaburzenia snu i na uspokojenie. Stosowana jest również jako środek na bolesne miesiączki oraz różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Kozłek ma zatem działanie rozkurczowe oraz uspokajające.

Zastosowanie kozłka lekarskiego

Roślina ta działa uspokajająco zatem wykorzystywana jest głównie jako środek wyciszający organizm. Przy trudnościach z zasypianiem oraz lekkich stanach napięcia nerwowego jest to środek, który pozwala na złagodzenie objawów i ułatwia codzienne życie. Waleriana zmniejsza uczucie niepokoju oraz wprowadza w stan psychicznego odprężenia. Jest stosowana bardzo często w przypadku bezsenności, w stanach zdenerwowania oraz w przypadku pobudzenia nerwowego.

Kozłek lekarski ma również lecznicze zastosowanie. Jest doskonały w dolegliwościach żołądkowych oraz w przypadku bolesnego okresu. O wartości zdrowotnej decyduje to jak przygotowany jest dany preparat. Może to być wyciąg alkoholowy lub wodny. Olejki eteryczne zawarte w walerianie dużo lepiej rozpuszczają się w alkoholu niż w wodzie. Z tego też powodu wyciągi alkoholowe są mocniejsze. Wybierając odpowiedni lek należy zatem zwrócić na to uwagę.

ekologin

Add your Biographical Info and they will appear here.