Jakie witaminy dla wegetarian są niezbędne?

Coraz więcej osób stara się zmienić swoje nawyki żywieniowe. Niektórzy rezygnują z mięsa i przechodzą na dietę wegetariańską, a inni całkowicie odstawiają mięso i produkty odzwierzęce, czyli zostają weganami. Obie diety wymagają suplementacji pewnych witamin i minerałów, które znajdują się w produktach mięsnych oraz w rybach. Jakie to witaminy i minerały?

Witaminy dla wegetarian

Jedną z witamin, która powinna być dostarczana do organizmu w postaci suplementów, jest witamina B12. Najwięcej można jej znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale także w mleku i jajkach. Dieta wegetariańska nie jest w stanie zapewnić prawidłowego poziomu tej witaminy w organizmie. Niedobory witaminy B12 skutkują sennością, zaburzeniami snu oraz apatią. Dodatkowo może wystąpić także anemia, a nawet zaburzenia neurologiczne. Bardzo istotną rolę odgrywa witamina D. Powinna być ona suplementowana nie tylko przez wegetarian, ale także przez każdą osobę mieszkającą w Polsce. Witamina D w największej ilości czerpana jest ze słońca, którego niestety jest mało. Odpowiada ona za odporność organizmu i wpływa na układ kostny. Jej braki mogą mieć tragiczne skutki dla zdrowia.

Minerały dla wegetarian

Istotną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa również odpowiedni poziom minerałów dostarczanych wraz z pokarmem do organizmu. Do prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest jod, którego w diecie roślinnej jest niewiele. Wspiera on układ krążenia i układ nerwowy. Obok jodu wegetarianie powinni suplementować także cynk i żelazo. Niedobory cynku mogą prowadzić do zmęczenia i pogorszenia stanu skóry oraz paznokci. Najwięcej cynku wegetarianie mogą znaleźć w produktach pełnoziarnistych i orzechach. Żelazo z kolei wspomaga działanie układu immunologicznego oraz zapobiega anemii.

Minerały i witaminy dla wegetarian można kupić w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Warto wybrać gotowe zestawy znanych producentów, które zostały skomponowane tak, aby przyswajalność poszczególnych składników była, jak największa.

ekologin

Add your Biographical Info and they will appear here.