Dzika róża i jej właściwości

Odmian dzikiej róży jest ponad 1400, ale tylko ponad 20 z nich jest jadalnych. To właśnie one zawierają wiele cennych dla zdrowia składników. To pozwoliło na szerokie zastosowanie dzikiej róży w medycynie oraz kosmetologii.

Cenne składniki dzikiej róży

Dzika róża to bezcenne źródło witaminy C. Zawiera jej znacznie więcej niż inne owoce, np. 100 razy więcej niż cytrusy. Wystarczy zjeść tylko 3 owoce dzikiej róży, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Ale to nie jedyny ważny składnik dzikiej róży. Dodatkowo zawiera duże ilości:

  • witaminy A, B1, B2, E, K,
  • glukozaminy,
  • flawonoidów,
  • garbników,
  • kwasów organicznych,
  • kwasu foliowego.

Dzięki tak różnorodnemu składowi, dzika róża ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń.

Zastosowanie dzikiej róży

Najwięcej składników odżywczych znajduje się w owocach dzikiej róży, z których robi się soki, nalewki, wino. Suszone owoce wykorzystywane są do przygotowywania suplementów diety oraz sporządzania wywarów ziołowych. Owoce należy zbierać od sierpnia do października.

Kwiaty dzikiej róży zbiera się w okresie kwitnienia od czerwca do sierpnia. Ze świeżych płatków można przygotować konfitury, dżemy, olejki eteryczne. Suszone kwiaty oraz liście wykorzystywane są do przygotowywania herbatek oraz mieszanek ziołowych.

Ze względu na dużą zawartość witaminy C, dzika róża znacznie podnosi naturalną odporność organizmu i chroni przed przeziębieniami. Sok z dzikiej róży pomaga zbijać wysoką gorączkę.

Znajdujące się w dzikiej róży flawonoidy zwalczają wolne rodniki, które powodują namnażanie komórek nowotworowych. Dzika róża odgrywa bardzo ważną rolę w zwalczaniu rodników RFT odpowiedzialnych za nowotwory jelita grubego oraz wątroby.

Produkty zawierające dziką różę powinny spożywać także osoby zmagające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, osteoporozą, kamicą nerkową.

Olejki z dzikiej róży stosowane są także w aromaterapii, działają uspokajająco, zmniejszają stres oraz napięcie mięśniowe. Dodawane są także do kosmetyków.

ekologin

Add your Biographical Info and they will appear here.