5 Niesamowitych korzyści zdrowotnych płynących z ziela rumianku

Rumianek jest jednym z najszerzej stosowanych ziół w medycynie. Jest stosowany jako lek od ponad 2500 lat. W starożytnej Grecji, Egipcjanie i Rzymianie wykorzystywali rumianek jako remedium na różne dolegliwości. Rumianek to wiecznie zielona bylina uprawiana w ogrodach, na polach i łąkach w całej Europie, Azji i Afryce. Nazwa „rumianek” pochodzi od greckiego słowa „kanna” oznaczającego nektar. Roślina wytwarza małe, żółte kwiaty o czterech płatkach. Dorasta do czterech stóp wysokości, a jej wąskie liście rosną naprzeciwko siebie na łodydze. Rumianek pochodzi z Europy Środkowej, Rosji i regionu Wschodniej Anatolii w Turcji, gdzie rośnie dziko na pastwiskach i łąkach.

Korzyści zdrowotne płynące z zioła rumianku

Rumianek jest stosowany w ziołolecznictwie od tysięcy lat ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, antystresowe i antybakteryjne. Oto niektóre z niesamowitych korzyści zdrowotnych zioła rumianku:

  • Przeciwzapalne – Właściwości lecznicze rumianku przypisuje się jego wysokiej zawartości flawonoidów. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Jego właściwości przeciwzapalne wynikają z obecności apigeniny, kwercetyny, mirycetyny, kaempferolu, luteoliny i innych flawonoidów. Jest często stosowany w celu złagodzenia zapalenia stawów, migren, depresji, bezsenności i innych stanów zapalnych.
  • Przeciwbakteryjne – Właściwości antyoksydacyjne rumianku sprawiają, że jest on idealnym środkiem na takie schorzenia jak trądzik, egzema, infekcje jamy ustnej i inne choroby skóry. Jego właściwości antybakteryjne sprawiają, że jest świetny w leczeniu infekcji dróg moczowych, UTI, infekcji dróg oddechowych i innych warunków spowodowanych brakiem równowagi mikrobiologicznej.
  • Antyoksydant – Właściwości antyoksydacyjne rumianku sprawiają, że jest on idealnym ziołem w przypadku takich schorzeń jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, anemia i innych spowodowanych stresem oksydacyjnym.

Czy rumianek może pomóc w leczeniu bezsenności?

Wiele osób używa rumianku do leczenia bezsenności ze względu na jego uspokajające i wyciszające właściwości. Zioło to jest powszechnie spożywane przed snem jako herbata w celu wywołania snu. Badanie opublikowane w Phytotherapy Research wykazało, że regularne przyjmowanie rumianku zmniejsza objawy bezsenności, w tym zwiększone tętno i zmniejszoną aktywność mózgu.

Przy regularnym przyjmowaniu tej herbaty pacjenci cierpiący na bezsenność zgłaszali zmniejszenie nerwowości, niepokoju, drażliwości i niepokoju. Ponadto czuli się bardziej zrelaksowani i senni, ponieważ składniki ziołowe działają jak środek uspokajający. W innym badaniu przeprowadzonym w Niemczech stwierdzono, że rumianek może pomóc w redukcji stresu oraz zwiększyć skupienie i koncentrację. Autorzy sugerują spożywanie dwóch do trzech filiżanek herbaty rumiankowej dziennie, aby czerpać te korzyści.

Rumianek do pielęgnacji skóry

To zioło zawiera aktywne związki zwane azulenami i apigeniną, które promują zdrowie skóry. Związki te mają właściwości antybakteryjne, co czyni je świetnymi dla skóry trądzikowej. Stosowany miejscowo, rumianek działa jako łagodny środek antyseptyczny i pomaga utrzymać skórę w czystości i zdrowiu.

W połączeniu z olejkami eterycznymi z róży, lawendy lub imbiru stanowi świetną naturalną maseczkę do twarzy. Możesz również użyć go jako kremu nawilżającego, aby nawilżyć suchą skórę i zapobiec zmarszczkom. Przyjrzyjmy się niektórym innym korzyściom rumianku dla skóry:

  • Rozjaśnia skazy – Rumianek jest znanym ziołem przeciwzapalnym, które zmniejsza stan zapalny w skórze i pomaga rozjaśnić skazy.
  • Zmniejsza trądzik – Rumianek jest doskonałym ziołem antybakteryjnym, który zmniejsza trądzik i pomaga ograniczyć wybuchy.
  • Koi wrażliwą skórę – Rumianek jest delikatnym ziołem, które ma właściwości kojące dla wrażliwej skóry. Zapobiega podrażnieniom skóry dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym.
  • Świetny na wzrost włosów – Rumianek jest świetnym ziołem do promowania wzrostu włosów. Ma właściwości antyoksydacyjne, które zmniejszają wypadanie włosów i zapobiegają ich łamaniu.

Rumianek do pielęgnacji włosów

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne rumianku sprawiają, że jest on idealnym składnikiem do pielęgnacji włosów. Stosowany na włosy jako szampon, oczyszcza skórę głowy i zapobiega łupieżowi. Ma również właściwości przeciwgrzybiczne, które zapobiegają rozwojowi grzybów powodujących wypadanie włosów.

Możesz go również używać do szybszego wzrostu włosów. Rumianek jest świetnym ziołowym środkiem na wypadanie włosów i łysienie. Promuje wzrost włosów poprzez poprawę przepływu krwi do skóry głowy. Możesz rosnąć włosy szybciej, spożywając dwie łyżki stołowe herbaty rumiankowej każdego dnia.

Rumianek na złagodzenie stresu

Rumianek jest popularnym ziołem do łagodzenia stresu. Ma łagodne właściwości psychoaktywne, które czynią go idealnym składnikiem do uspokojenia umysłu. Możesz zmniejszyć swój poziom stresu, spożywając codziennie dwie filiżanki herbaty rumiankowej o smaku pomarańczowym.

Możesz również zaparzyć ziołową herbatę rumiankową. Relaksuje ona nerwy i zwiększa przepływ krwi do mózgu. Najlepiej spożywać ją wieczorem, kiedy organizm jest w stanie spoczynku.

ekologin

Add your Biographical Info and they will appear here.